fbpx

„Na słodko i treściwie – smaki Bodzentyna w Zagrodzie Czernikiewiczów”

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

16:00

Data zakończenia:

30 września 2021

czwartek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Tradycyjna świętokrzyska kuchnia jest różnorodna, zdrowa i ekologiczna. W jej kanonie nie może zabraknąć pazibrody. Co kryj się pod tą nazwą wyjaśnią i zaprezentują koła gospodyń wiejskich z gminy Bodzentyn, zdradzając tajniki swej kuchni w zabytkowej, klimatycznej Zagrodzie Czernikiewiczów w Bodzentynie.

Nie musimy podkreślać zalet świętokrzyskiej kuchni regionalnej. Są one oczywiste. Nasze gospodynie zawsze gotowały zdrowo i ze składników pochodzących z przydomowych ogródków. Pora powrócić do tradycji i skosztować jej smaku w ramach działania „Na słodko i treściwie – smaki Bodzentyna w Zagrodzie Czernikiewiczów”.
Koła gospodyń wiejskich „Psarzaneczki” i „Celinianki” poinstruują w jaki sposób przygotować świętokrzyskie ciasto drożdżowe, a także pokażą gościom jak przyrządzić m.in. pazibrodę, znaną w regionie również pod nazwą kapusta z grochem.
Korzystając z walorów zabytkowej Zagrody Czernikiewiczów, w pomieszczeniach pochodzących z przełomu XIX i XX w. i na piecach pamiętających jeszcze czasy przedwojenne, ugotują znakomite potrawy regionalne. Zainteresowani zapoznają się z tajnikami tradycyjnej kuchni, poznają budowę pieca, nazwy naczyń wykorzystywanych podczas gotowania, proces powstawania potraw. Zdobędą wiedzę o funkcjonowaniu wiejskiej rodziny, tradycjach związanych z potrawami świątecznymi. Zwiedzający poznają również historię doskonale zachowanej małomiasteczkowej Zagrody Czernikiewiczów. Jest to obiekt z sienią przejazdową, przechodnimi izbami, zabudowaniami gospodarczymi, wozownią oraz podwórzem. Czas spędzony na gotowaniu, degustowaniu oraz zwiedzaniu urozmaici akompaniament utytułowanego Zespołu Pieśni i Tańca „Wilkowienie” z Wilkowa.
Na dziedzińcu zagrody zostanie udostępniona wystawa „Kupić nie kupić, potargować można. Jarmark chłopski na fotografiach Janusza Buczkowskiego”. Prezentuje ona zdjęcia z lat 70-tych XX w. ukazujące w sposób reporterski funkcjonowanie chłopskiego jarmarku organizowanego na rubieży miasta.
Angażując się w tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa wydarzeniem „Na słodko i treściwie – smaki Bodzentyna w Zagrodzie Czernikiewiczów”, promujemy nie tylko kolorowy, świętokrzyski folklor, ale także równie wielobarwną tradycję kulinarną.

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

16:00

Data zakończenia:

30 września 2021

czwartek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

rzemiosło / kulinaria

Lokalizacja:

Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie, ul. 3 Maja 13

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Wsi Kieleckiej Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich

Osoba kontaktowa: Justyna Staszewska

Telefon: 888901649

E-mail: jstaszewska@mwk.com.pl

WWW: https://www.mwk.com.pl

Informacja o organizatorze:

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oddział Muzeum Wsi Kieleckiej popularyzuje wiedzę o historii, kulturze i życiu codziennym polskiej wsi.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.