fbpx

Lukrecja słodziuchna bardziej niż w Kapadocji. Smaki dziedzictwa kanonika sandomierskiego Marcina

Data rozpoczęcia:

19 września 2021

niedziela

14:00

Data zakończenia:

19 września 2021

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wydarzenie ma na celu zapoznanie z walorami smakowymi roślin opisanych przez wielkiego botanika i medyka polskiego Renesansu kanonika sandomierskiego Marcina z Urzędowa. Do nabycia Przewodnik ilustrowany.

Kanonik sandomierski Marcin z Urzędowa w swoim dziele „Herbarz polski” wydanym w 1595 r. opisał około 400 gatunków roślin leczniczych. Był to pierwszy oryginalny polski zielnik, oparty na badaniach terenowych, m. in. w ziemi sandomierskiej. W tym dziele oprócz właściwości leczniczych i występowania roślin autor zawarł również subiektywne opisy smaków wielu z nich. Jest to nierozpoznane dotąd dziedzictwo polskiej kultury medycznej i kulinarnej. Przykładem jest smak lukrecji, którego Marcinowy opis posłużył do sformułowania nazwy wydarzenia EDD: Lukrecja słodziuchna bardziej niż w Kapadocji. Warto dodać, że Marcin z Urzędowa lukrecję uprawiał w swoim sandomierskim ogrodzie. W czasie wydarzenia zostaną zaprezentowane rośliny oraz ich owoce, nasiona i korzenie o charakterystycznym smaku, rzadko wykorzystywane w polskiej kuchni i medycynie, lecz znane przez naszych przodków co najmniej od XVI wieku. Są to pospolicie występujące: orzechy pinii, kasztan jadalny, morwa czarna, muszkatołowiec korzenny, ruta, lukrecja, anyż, fenkuł włoski, lucerna, hyzop lekarski, lawenda wąskolistna, cykoria, czy kurkuma. Uczestnicy wezmą udział w degustacji niektórych z nich. Do prezentacji roślin i ich smaków posłużą rośliny rosnące w Ogrodzie Marcina z Urzędowa zrekonstruowanym przy Domu Długosza.

Partnerzy

Wydarzenie w cyklu:

W ogrodzie przy Domu Długosza w Sandomierzu- wystawy i spotkania

Wydarzenie ma na celu zapoznanie z walorami smakowymi roślin opisanych przez wielkiego botanika i medyka polskiego Renesansu kanonika sandomierskiego Marcina z Urzędowa.

Data rozpoczęcia:

19 września 2021

niedziela

14:00

Data zakończenia:

19 września 2021

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

ul. Długosza 9
27-600 Sandomierz

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Osoba kontaktowa: dr Anna Suchecka

Telefon: 15 8332670

E-mail: dom.dlugosza@gmail.com

WWW: https://www.domdlugosza.sandomierz.org/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu-powołane w 1902 roku jest najstarszą placówką muzealną w regionie. Od 1937 roku umieszczone w gotyckim Domu Długosza. Cenne zbiory skomponowane według dawnego układu tworzą niepowtarzalny klimat. Wszystko to sprawia, że muzeum jest cenione i chętnie odwiedzane.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.