fbpx

KASZUBY MIĘDZY BLOKAMI. wysmakowane regionalne dziedzictwo

Data rozpoczęcia:

11 września 2021

sobota

11:00

Data zakończenia:

11 września 2021

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Przedogródek, sad, ogród warzywny, pole, łąka, las i jezioro nadają smak życiu w domu kaszubskim. Ale rozumiejąc smaki dziedzictwa bardziej konceptualnie, karmimy zmysły urokiem regionu, harmonią krajobrazu kulturowego i przyrodniczego.

Wydarzenie zatytułowane „KASZUBY MIĘDZY BLOKAMI. wysmakowane regionalne dziedzictwo” planowane jest na 11 września w Gdańsku-Letnicy w siedzibie GAMY – jednostki Gdańskiego Archipelagu Kultury w godzinach 11:00-15:00. Współorganizatorami są Katedra Projektowania Środowiskowego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz GAMA Gdański Archipelag Kultury. Partnerami są Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, Centrum Edukacji i Informacji Ekologicznej w Gdańsku,
Wydarzenie składa się z prelekcji i warsztatów edukacyjnych: architektoniczno-przyrodniczych (model drewnianej kaszubskiej chaty zyska detal i kwiaty przed oknami). Przybliżone zostaną zagadnienia wysmakowanego krajobrazu przyrodniczego i kulturowego wsi kaszubskiej. Opowiemy o roślinach rodzimych, a uczestnicy otrzymają nasiona ziół i kwiatów do wzbogacenia swoich ogródków. Zaplanowana jest wystawa fotograficzna oraz degustacja regionalnych napojów.

Przedogródek, sad, ogród warzywny, pole, łąka, las i jezioro nadają smak życiu w domu kaszubskim. Ale rozumiejąc smaki dziedzictwa bardziej konceptualnie, karmimy zmysły urokiem regionu, harmonią krajobrazu kulturowego i przyrodniczego. Podobnie postrzegamy unikalną zabudowę historyczną wsi kaszubskiej wraz z towarzyszącymi budynkom elementami przyrodniczymi i wypełniającymi je przedmiotami rzemieślniczymi. To całokształt smaków dziedzictwa. Wysmakowana forma i wzór, od abstrakcyjnego, filozoficznego rozumienia smaku, jako sumy doznań, wynikającej z unikalnego, złożonego kolorytu, wielowarstwowego, przywołującego pamięć o przeszłości, o ludziach, o ich marzeniach, nadziejach, o ludzkiej trosce i miłości, o smutku i bólu pożegnań. Smaku przywołującego obrazy, przynoszącego ukojenie i poczucie bezpieczeństwa. Po rzeczywisty smak i zapach, powietrza, roślin, potraw, napojów kojarzonych z domem, dzieciństwem, wydarzeniami, tradycjami. Bloki na gdańskich osiedlach, te socrealistyczne oraz te współczesne nie wiążą się z tradycją regionu Kaszub. Mieszkańcy często nie znają i niekoniecznie rozumieją lokalne dziedzictwo kaszubskiej architektury wiejskiej oraz wysmakowanych tradycji, także w obrębie charakterystycznej kuchni. Przedogródek, łąka i las to szczególne zioła, kwiaty i krzewy, które wykorzystywano tradycyjnie. Dzisiaj dominują ogródki o dowolnych obsadach roślinnych, często wypełniane gatunkami inwazyjnymi. Warto ten temat zgłębić i zaprosić malwy, zioła, dziką różę do ogródków i na balkony bloków.

Galeria

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

11 września 2021

sobota

11:00

Data zakończenia:

11 września 2021

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja, wystawa, warsztaty

Lokalizacja:

Starowiejska 16, 80-534 Gdańsk

woj. pomorskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Katedra Projektowania Środowiskowego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej
  • GAMA Gdański Archipelag Kultury

Osoba kontaktowa: Agnieszka Kurkowska

Telefon: 606 20 30 12

E-mail: agnieszka.kurkowska@pg.edu.pl

WWW: https://pg.edu.pl/0282e4b28a_agnieszka.kurkowska/wizytowka

Informacja o organizatorze:

Przedmiotem aktywności KPŚ jest działalność dydaktyczna oraz naukowa w zakresie kształtowania przestrzeni z uwzględnieniem uwarunkowań środowiskowych, zwłaszcza ekologicznych i społecznych. Główne dziedziny to zrównoważone projektowanie architektoniczne, ruralistyka i architektura krajobrazu.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.