fbpx

Historia Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

16:00

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

23:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy na wydarzenie poświęcone historii Wojewódzkiego Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.

W programie projekcja filmów: „80-lecie Domu WFiPW Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach” oraz „Przez Atlantyk do Legionów – historia mjr. Mariana Przyłuskiego”. Po seansie odbędzie się zwiedzanie budynku WDK z przewodnikiem skupimy się na międzywojennej historia powstania i funkcjonowania obiektu.
Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego to architektoniczny skarb i zabytek, który został oddany do użytku mieszkańcom Kielc w 1935 roku dzięki staraniom Stowarzyszenia „Dom Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach”.
Projekt gmachu zamówiono u architekta Edgara Aleksandra Norwertha (1884–1950), wybitnego architekta, urbanisty i teoretyka architektury epoki modernizmu, profesora Politechniki Warszawskiej, autora projektu Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego na Bielanach w Warszawie. Norweth zaproponował kielczanom projekt wyjątkowy – Dom WF i PW ma monumentalną modernistyczną bryłę. Projekt zrealizowano za olbrzymią jak na tamte czasy sumę – oficjalnie mówiono o ponad 3 milionach złotych. Powszechnie wymieniano jednak znacznie wyższe kwoty, aż do 9 milionów złotych.
W 1935 r. oddano do użytku salę gimnastyczną, w 1936 r. – Salę Lustrzaną, a w 1937 r. – kino. Dodatkową atrakcją WDK były cieplarnia, wieża spadochronowa i korty tenisowe. Obiekt był wyposażony w unikatowy system wentylacyjny, który można uznać za pierwszą klimatyzację w Polsce.

Data rozpoczęcia:

8 września 2019

niedziela

16:00

Data zakończenia:

8 września 2019

niedziela

23:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja, zwiedzanie

Lokalizacja:

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach

Osoba kontaktowa: Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach

Telefon: 41 365 51 00

E-mail: wdk@wdk-kielce.pl

Informacja o organizatorze: