fbpx

Historia Eleonory Lukas

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

19:15

Data zakończenia:

18 września 2021

sobota

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wydarzenie zostanie urozmaicone występem grupy teatralnej, który opowiadać będzie o postaci Eleonory Lukas, córki Alfonsa Lukasa, jednego z właścicieli Bełku.

Postać Eleonory Lukas i historia jej życia owiane są legendą. Eleonora zmarła bardzo młodo, została pochowana w grobowcu rodzinnym na Wzgórzu Lukasów. Jest jednocześnie jedyną osobą o pochówku której w tym miejscu jesteśmy pewni, o reszcie osób pochowanych tam brak jest jakichkolwiek informacji (nawet najstarsi mieszkańcy miejscowości nie wiedzą, kto w mauzoleum został pochowany, pamięć o tym wydarzeniu została zatarta) Według opowieści mieszkańców, przekazywanych w pokolenia na pokolenie Eleonora zmarła w połogu i została pochowana razem z dzieckiem. Obecnie stan wiedzy zweryfikował tę historię – obecnie wiemy, że zmarła zaledwie dwa miesiące po zawarciu małżeństwa, po zachorowaniu na zapalenie płuc. Spektakl przybliży jej postać mieszkańcom, umożliwi lepsze poznanie jej – z opowieści starszych mieszkańców wynika, że była to postać bardzo lubiana i szanowana.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

19:15

Data zakończenia:

18 września 2021

sobota

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

spektakl

Lokalizacja:

Bełk, ul. Kościelna

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk

Osoba kontaktowa: Michał Stokłosa

Telefon: 509 055 411

E-mail: stowarzyszeniebelk@gmail.com

WWW: https://www.belk.pl/

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk od początku działalności podejmuje działania mające celu zachowanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, promocję kultury i rozrywki, aktywizację mieszkańców oraz działania na rzecz rozwoju. Od kilku lat działa na rzecz ochrony zabytków.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.