fbpx

„Gdy żona dobrze gotuje…”

Data rozpoczęcia:

11 września 2021

sobota

15:00

Data zakończenia:

11 września 2021

sobota

16:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy do wzięcia udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa, które odbędą się w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie ul. Gzichowska 15. Spotkanie rozpoczniemy od wykładu popartego prezentacją multimedialną pod tytułem „Gdy żona dobrze gotuje…”.

Prelegenci opowiedzą o wpływie kuchni państw zaborczych na przygotowanie codziennych przysmaków w Odrodzonej Ojczyźnie. Dowiedzą się Państwo gdzie młode wówczas gospodynie robiły zakupy oraz jakich produktów używały. Odpowiemy na pytanie czy Będzinianie zachodzili do kawiarni lub restauracji i pod jakim adresem one się znajdowały. Przy wspólnej dyskusji skosztujemy sernika wiedeńskiego, który został upowszechniony przez zaborcę austriackiego i napijemy się gorącej czekolady wspominając czasy dwudziestolecia międzywojennego kiedy w Będzinie funkcjonowała fabryka czekolady „Zgoda”. Inspiracją do rozmowy będzie specjalnie na tę okazję zastawiony porcelaną z lat 30. i udekorowany zgodnie z ówczesnymi trendami stół. Poczujemy się jak nasi przodkowie, którzy po latach niewoli budowali tradycje kulinarne, wzajemne relacje poprzez wspólne biesiadowanie.

Data rozpoczęcia:

11 września 2021

sobota

15:00

Data zakończenia:

11 września 2021

sobota

16:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Będzin, ul. Gzichowska 15

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Zagłębia w Będzinie

Osoba kontaktowa: Magdalena Hoły

Telefon: 32 267 77 07

E-mail: edukacja@muzeumzaglebia.pl

WWW: https://www.muzeumzaglebia.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum Zagłębia w Będzinie powstało w 1956 roku. Obecnie Muzeum oferuje do zwiedzania następujące obiekty: Pałac Mieroszewskich, Zamek wraz z wieżą, Dom Modlitwy „Mizrachi”, zrewitalizowane Wzgórze Zamkowe oraz Podziemia będzińskie.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.