fbpx

Festiwal Otwarte Mieszkania - Smaki Dziedzictwa

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

Data zakończenia:

10 października 2021

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Festiwal Otwarte Mieszkania („FOM”) 2021 – Smaki Dziedzictwa. Podczas zwiedzania czy to prywatnych mieszkań, domów czy budynków użyteczności publicznej uczestnicy mają możliwość rozmów z właścicielami/przewodnikami.

18 września

Festiwal Otwarte Mieszkania („FOM”) 2021 – Smaki Dziedzictwa- jest kontynuacją projektu Mieszkania XX wieku, zrealizowanego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2012 przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Warszawie, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki oraz Interdyscyplinarne Koło Naukowe Ochrony Zabytków (MISH UW), Festiwalu Otwarte Mieszkania 2013 – Mieszkania Sztuki, Festiwalu Otwarte Mieszkania 2014 – Domy i mieszkania architektów, Festiwalu Otwarte Mieszkania 2015 – Tożsamość dzielnic. Ludzie i miejsca oraz Festiwalu Otwarte Mieszkania 2016 – Warszawa Filmowa, Festiwal Otwarte Mieszkania 2017 – Warszawa w nowym domu Festiwal Otwarte Mieszkania 2018 – Warszawa Socrealistyczna oraz Festiwalu Otwarte Mieszkania 2019 – Mieszkania na Skarpie, Festiwal Otwarte Mieszkania 2020 – Modernizmy – przedwojenny, powojenny.
Celem Festiwalu, który jest realizowany od 9 lat, głównie dzięki wsparciu miasta stołecznego Warszawy, jest ukazywanie niezwykłych przestrzeni, często zagrożonych zniszczeniem (np. pracownie artystyczne). Podczas zwiedzania czy to prywatnych mieszkań, domów czy budynków użyteczności publicznej bądź innej interesującej przestrzeni uczestnicy mają możliwość rozmów z właścicielami/przewodnikami, którzy opowiadają o danym miejscu i oprowadzają po zakamarkach na co dzień zamkniętych przestrzeni.
W tym roku zdecydowaliśmy się na ukazanie mieszkań, domów, przestrzeni zabytkowych, które są powiązane ze sobą nie architekturą lecz smakiem. Stwarza to doskonałą możliwość pokazania na terenie Warszawy oraz ościennych gmin, nie tylko dobrej zabytkowej architektury, lecz także ukazania dziedzictwa niematerialnego, tj. odtworzenie historycznych potraw, pokazanie miejsc związanych z ważnymi postaciami historycznymi tj. Wedel.
Tegoroczna edycja tematycznie wynika z zaproponowanej tematyki tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa organizowanych przez NID.
Nasz Festiwal cieszy się dużą popularnością, m.in. liczba chętnych, ażeby ujrzeć od środka willę Lacherta na Katowickiej sięgała 900 osób! Nie inaczej było z willą Brukalskich na Niegolewskiego. W tym roku priorytetem będzie skupienie się nie tylko na tkance historycznej, ale też pokazanie stylu życia i codziennych czynności naszych dziadków, pokazanie fenomenu odradzającego się Państwa i Warszawy jako Stolicy oraz oczywiście ukazanie zwyczajów i tradycji. Mamy w planach organizację dwóch weekendów ze zwiedzaniem wskazanych lokalizacji, każda lokalizacja byłaby udostępniana na ok. 3 – 4 godziny, wówczas właściciel / przewodnik opowiadałby o danej przestrzeni. Dodatkowo w każdej lokalizacji będzie poczęstunek i uzasadnienie wybrania lokalizacji jako miejsca związanego ze „smakiem”, będziemy starali się odtworzyć znane potrawy z okresu międzywojennego, PRL, ulubione przysmaki właścicieli, np. Barbary Brukalskiej i serwować je zwiedzającym.
Dodatkowo w ramach Festiwalu planujemy zorganizować wydarzenia towarzyszące tj. spacery tematyczne ze specjalistami, wykłady (planujemy zorganizować je w ZODIAKU), wystawę planszową na temat zwyczajów żywieniowych, ukazaniu typowych rozwiązań kuchennych w mieszkaniach i domach m.in. z okresu międzywojennego, pokazać design.

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

Data zakończenia:

10 października 2021

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Podczas FOM będziemy udostępniać wiele wnętrz z terenu Warszawy i Mazowsza oraz organizować spacery i wykłady oraz wystawę planszową.

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Oddział Warszawski Towarzystwa Opieki nad Zabytkami

Osoba kontaktowa: Dorota Gołębiewska

Telefon: 604 392 049

E-mail: otwartemieszkania@gmail.com

WWW: http://tonz.pl/

Informacja o organizatorze:

Oddział TOnZ w Warszawie działa od 1976 r. i realizuje szereg działań edukacyjnych i popularyzatorskich związanych z zabytkami i dziedzictwem kulturowym.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.