fbpx

Dziedzictwo wina, spotkanie z prof. Wojciechem Włodarczykiem

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

13:00

Data zakończenia:

18 września 2021

sobota

14:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wino jest cichym bohaterem Łazienek Królewskich, które towarzyszyło właścicielom tego miejsca w spokojnych chwilach wytchnienia.

18 września

Wino jest cichym bohaterem Łazienek Królewskich, które towarzyszyło właścicielom tego miejsca w spokojnych chwilach wytchnienia. Wypełnione winem kieliszki brzmiały w poezji Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, rozweselały obiady czwartkowe Stanisława Augusta, gościły na stołach imperatorów rosyjskich oraz uwydatniały sukcesy kuratorów na muzealnych wernisażach. Co więcej, na obrzeżach rezydencji łazienkowskiej powstała w XIX wieku rządowa winnica, która znajdowała się na południowym stoku pod budowanym na terenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego obserwatorium astronomicznym. Zasadził ją w kwietniu 1823 roku sprowadzony cztery lata wcześniej z Francji ogrodnik Ogrodu Botanicznego Ludwik Leraud.

Podczas spotkania prof. Wojciech Włodarczyk opowie o dziedzictwie wina w Łazienkach Królewskich, jego związkach z kulturą polską oraz historię tutejszej winnicy
Miejsce spotkania: Pałac na Wyspie
Bilety w cenie 1 zł do kupienia w kasach Muzeum
Liczba miejsc: W związku z pandemią covid-19 liczba miejsca ograniczona

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.