fbpx

Branicki od kuchni

Data rozpoczęcia:

19 września 2021

niedziela

17:00

Data zakończenia:

19 września 2021

niedziela

18:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Serdecznie zapraszamy na wykład skupiony wokół postaci Jana Klemensa Branickiego i dworskiej kuchni, XVIII-wiecznych obyczajów i zwyczajów kulinarnych. Odkrywający szczegóły organizacji dworu oraz ciekawostki dnia codziennego hetmana.

Dwór Jana Klemensa Branickiego od zawsze wzbudzał ciekawość nie tylko wśród mieszkańców Białegostoku, ale także i przyjezdnych. Kojarzył się z bogactwem, przepychem, luksusem i prestiżem. Któż z nas nie chciałby choć na chwilę przenieść się do XVIII-wiecznego miasta, by usiąść przy stole z jednym z najpotężniejszych ludzi w ówczesnej Rzeczypospolitej i biesiadować z nim do białego rana. Obejrzeć spektakl kulinarny, w którym główną rolę odgrywały wykwintne i jakże różnorodne potrawy…
Serdecznie zapraszamy na wykład skupiony wokół dworskiej kuchni, obyczajów i zwyczajów kulinarnych. Odkrywający szczegóły organizacji dworu oraz ciekawostki dnia codziennego hetmana.

Wykład poprowadzi stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami, autorka historyczno-kulinarnego programu „Branicki od kuchni” – Joanna Januszkiewicz.
Podczas spotkania zaprezentowane zostaną niepublikowane dotąd fragmenty filmów „Branicki od kuchni” oraz degustacja słodkości, które były nieodłącznym elementem tzw. słodyczy oświecenia.

Data rozpoczęcia:

19 września 2021

niedziela

17:00

Data zakończenia:

19 września 2021

niedziela

18:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Ratusz, Rynek Kościuszki 10
15-426 Białystok

woj. podlaskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Osoba kontaktowa: Joanna Januszkiewicz

Telefon: 788396174

E-mail: j.januszkiewicz@muzeum.bialystok.pl

WWW: http://muzeum.bialystok.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Podlaskie w Białymstoku Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.