Wyszukaj na stronie
Polski

Poniżej prezentujemy materiały edukacyjne, które mogą stanowić bazę inspiracji do wykorzystania w trakcie planowania wydarzeń w ramach tegorocznej edycji EDD.

Przewodnik „101 pomysłów na wydarzenia EDD 2017 - Dziedzictwo i przyroda”, powstał z inicjatywy Rady Europy i zawiera przygotowane przez narodowych koordynatorów EDD inspiracje, które pomogą organizatorom przybliżyć walory lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Przewodnik jest zaprojektowany z myślą o zachęceniu społeczności lokalnej do odkrywania walorów przyrodniczych. Niniejsza instrukcja zawiera praktyczne wskazówki dla ponad stu wydarzeń, które można zorganizować we wrześniu tego roku. Zainspiruj się magicznym sezonem w przyrodzie i zaproś lokalną społeczność do odkrywania uroków lokalnych parków, ogrodów, rezerwatów narodowych i innych zielonych miejsc.

„Krajobraz mojego miasta” – to film szkoleniowy dla przedstawicieli władz samorządowych, który Narodowy Instytut Dziedzictwa wyprodukował na zlecenie Pani prof. Magdaleny Gawin, Generalnego Konserwatora Zabytków i Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Film podejmuję tematykę chaosu wizualnego w przestrzeni miejskiej oraz przekazuje przydatne wskazówki odnoszące się do zieleni, małej architektury, estetyki ulic i rynków.  Celem obrazu jest również zwiększenie świadomości władz samorządowych oraz społeczeństwa na temat ochrony dziedzictwa kulturowego oraz poprawy wizerunku polskich miast i miasteczek z zachowaniem tożsamości kulturowej miejsca. 

Link do filmu https://www.youtube.com/watch?v=OttpAG46FTY

„Rozgryźć dziedzictwo” to podręcznik dobrych praktyk dotyczący upowszechniania dziedzictwa i edukacji o dziedzictwie kulturowym. Porządkuje wiedzę, pozwala na łatwiejsze zrozumienie, czym jest dziedzictwo i jak o nim nowocześnie edukować. Podręcznik został przygotowany w atrakcyjnej dla odbiorcy formule - jest jak książka kulinarna zawierająca przepisy, receptury na przygotowanie „smakowitego” projektu w zakresie edukacji o dziedzictwie kulturowym. Składa się z trzech części: Dziedzictwo od kuchni, Edukacyjne menu, Dania do wypróbowania. W szczególności zachęcamy organizatorów EDD do skorzystania z tej ostatniej części, w której zawarte są sprawdzone przepisy na projekty edukacyjne w zakresie dziedzictwa kulturowego z Polski i Europy. 

Dziedzictwo obok Mnie - poradnik zarządzania dziedzictwem w gminach" to publikacja powstała w ramach projektu DoM - Dziedzictwo obok Mnie realizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z norweską Dyrekcją ds. Dziedzictwa Kulturowego. Poradnik powstał, by wesprzeć merytorycznie władze samorządowe, liderów lokalnych i organizacje pozarządowe w zarzadzaniu dziedzictwem kulturowym rozumianym jako planowany proces ochrony i wykorzystanie potencjału dziedzictwa w rozwoju gospodarczym i społecznym gminy. 

„Piękne, polskie, drewniane” to kolejny film instruktażowy przygotowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, który porusza temat świeckiej architektury drewnianej. W materiale filmowym zespół ekspertów, właściciele drewnianych obiektów i pasjonaci tego typu architektury pokazują, jak pielęgnując drewniane obiekty można ocalić je od zapomnienia. Film jest apelem do władz samorządowych by nieustannie i intensywnie działały w kwestii ochrony architektury drewnianej i starały się uświadamiać społeczeństwo o niezwykłej wartości tych obiektów.

Link do filmu https://www.youtube.com/watch?v=UN-6STup2Zo

„Propozycje aktywności” – gotowe pomysły na tegoroczne wydarzenia EDD autorstwa Ewy Sularz z biura ds. komunikacji NID. Opracowany manual jest skierowany do dzieci, młodzieży, dorosłych i proponuje organizację gry terenowej, zajęcia warsztatowe, przygotowanie prezentacji multimedialnej oraz pokaz filmu „Krajobraz mojego miasta” wraz z debatą. Pomysły te mają na celu zachęcenie uczestników do odkrywania dziedzictwa, poznawania przeszłości, informacji na temat swojego miasta oraz dyskusji o jego estetyce i dbałości o ład przestrzenny.

Facebook
YouTube