Wyszukaj na stronie
Polski

Wolność w niewoli. Stulecie piłki ręcznej w Polsce

Program:

8 września | sobota

Spotkania inaugurujące wydarzenie, podczas którego nastąpi dobór uczniów do zespołów zadaniowych.

14-15 września | piątek-sobota

Prezentacja projektu Wolność w niewoli. Stulecie piłki ręcznej w Polsce oraz turniej i mecz piłki ręcznej.

Organizatorami wydarzenia są nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Franciszka Dionizego Kniaźnina w Puławach – od 2015 r. ośrodka szkolenia w piłce ręcznej chłopców w ramach projektu Narodowy program piłki ręcznej (OSPR). Hasło 26. edycji EDD „Niepodległa dla wszystkich” pozwala spojrzeć na dziedzictwo kulturowe również przez pryzmat sportu.

Zaplanowano uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez przypomnienie początków piłki ręcznej w Polsce, które sięgają 1918 r. Historia tej dyscypliny sportu zaczęła się w obozie dla internowanych żołnierzy Legionów Polskich w Szczypiornie. Skrajnie trudne warunki, w jakich przebywali jeńcy, nie tylko nie złamały hartu ducha, ale zmobilizowały siły uwięzionych, a wojskowa dyscyplina i sport pozwoliły im przetrwać najgorsze chwile. W tym czasie rozegrano pierwsze mecze jednej z najpopularniejszych dzisiaj gier zespołowych.

Grupy uczniów pod opieką nauczycieli zbiorą informacje nt. szczypiorniaka, przygotują część artystyczną, dekoracje, zaproszą gości. Trenerzy zorganizują turniej i mecz. Podsumowanie wszystkich działań nastąpi podczas uroczystego spotkania gości, sportowców, uczniów i pracowników szkoły. Będzie to czas dzielenia się wiedzą o przeszłości, ciekawymi historiami i wspomnieniami. Wydarzenie skierowane jest do różnych grup wiekowych.

Kontakt:

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Franciszka Dionizego Kniaźnina w Puławach

ul. Wróblewskiego 11, 24-100 Puławy

www.zsonr2.plFacebook
YouTube