Wyszukaj na stronie
Polski

Nasz wkład w niepodległą

Orla , woj. podlaskie Park , Spółdzielcza 2 , 17-106 Orla
08 - 09 września 2018
Kategoria:

konkursy

zwiedzanie

warsztaty

festyny, dożynki, biesiady

spotkania z twrócami kultury

Organizator:

Parafia prawosławna pw. św. Michała Archanioła

Fundacja EDM

Fundacja Futurum

Gminny Ośrodek Kultury w Orli

Wójt Gminy Orla

Marszałek Województwa Podlaskiego

Dodaj do przewodnikaStwórz własny przewodnik Europejskich Dni Dziedzictwa 2018

1. Wybierz interesujące Cię wydarzenie
2. Kliknij „dodaj do przewodnika”. ….pamiętaj, że możesz dokonać wyboru wielu interesujących Cię wydarzeń!
3. Po selekcji najciekawszych informacji o wydarzeniach w których chcesz wziąć udział, kliknij „pokaż listę” (dół strony).
4. Gdy zobaczysz pełną listę wybranych przez Ciebie informacji na temat wydarzeń kliknij „utwórz przewodnik” i gotowe.
Zadaj pytanie


 

08 września 2018 r. godz 13.00 - 19.00 Park Orli


"NIEEEzła sztuka"

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa w Orli odbędzie się pokaz mody „ETNOkreacje” prezentujący wzornictwo ludowe w nowoczesnej odsłonie na odzieży własnoręcznie uszytej przez dzieci i młodzież w ramach projektu „ETNOkreacje” - warsztaty krawieckie. Ponadto organizatorzy zaplanowali działania performerskie mające na celu ukazanie wielokulturowości Gminy Orla, gdzie na przestrzeni wieków ścierało się i przenikało wiele kultur. Na siatce ogrodowa uczestnicy akcji sami będą mogli stworzyć wzór białoruski, polski i żydowski. Zostaną ustawione również duże lampiony, na których wszyscy chętni namalują wzory wycinanek pochodzących z różnych kultur. Poza tym  na ławkach w parku pojawią się postacie, które były nierozerwalnie związane z Orlą. Uczestnicy dowiedzą się kim byli, co robili, czym się zajmowali, będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

W bogatym programie wydarzeń podczas pierwszego dnia Europejskich Dni Dziedzictwa
w Orli znalazły się też warsztaty tańca dawnego oraz pokaz średniowiecznej farsy w wykonaniu zespołu „Historion” z Mińska, które z pewnością zainteresują nie tylko miłośników sztuki dawnej.

 

9 września 2018 r. gra terenowa, 


„Nasza historia”

godz. 13.00 - gra terenowa „W poszukiwaniu historii”. Podczas gry będzie można powędrować szlakiem wielokulturowej historii Orli. Dla każdego uczestnika, który dotrze do mety czeka nagroda.

godz. 15.00 – 19.00 - zwiedzanie Synagogi w Orli pochodzącej z XVII w., która jeszcze do około 1754 r. była zborem kalwińskim. Obecnie w środku znajdują się zabytkowe resztki polichromii oraz wystawa zdjęciowa upamiętniająca wspólną historię mieszkańców. Wewnątrz budynku odbędzie się także prezentacja filmów szkolnego Koła Regionalnego w Orli oraz pokaz animacji poklatkowej, legendy „Jak w Orli synagogę zbudowano” powstałego podczas realizacji projektu „Wielokulturowość w moich oczach”. Filmy przedstawiają mieszkańców Orli opowiadających o opowiadających o społeczności żydowskiej.

Godz. 15.00 – 17.30 - zwiedzanie Cerkwi pw. św. Michała Archanioła w Orli pochodzącej z końca XVIII wieku. Podobnie, jak większość cerkwi w tym regionie, początkowo miała charakter unicki. Oprócz zwiedzania samej cerkwi wewnątrz obiektu będzie można obejrzeć wystawę ikonograficzną przygotowaną  w ramach projektu „Współczesna ikona ręką dziecka pisana – spotkania z ikoną w Orli”.

 


Facebook
YouTube