Wyszukaj na stronie
Polski

Inspiruje nas Biało-Czerwona

Grzybowo, woj. wielkopolskieGród w Grzybowie, Grzybowo 10A, 62-300 Grzybowo
08 września 2018
Kategoria:

wykłady i prelekcje

gawędy, opowieści

wystawy

warsztaty

turnieje, inscenizacje

zwiedzanie

konkursy

spacery i wycieczki plenerowe

Organizator:

REZERWAT ARCHEOLOGICZNY GRÓD W GRZYBOWIE oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, GRZYBOWO 10A, 62-300 WRZEŚNIA, mail:grzybowo@lednica.pl, tel. 507 513 798; 61-880 00 76, www.lednica.pl, facebook.com/rezerwat grzybowo

Dodaj do przewodnikaStwórz własny przewodnik Europejskich Dni Dziedzictwa 2018

1. Wybierz interesujące Cię wydarzenie
2. Kliknij „dodaj do przewodnika”. ….pamiętaj, że możesz dokonać wyboru wielu interesujących Cię wydarzeń!
3. Po selekcji najciekawszych informacji o wydarzeniach w których chcesz wziąć udział, kliknij „pokaż listę” (dół strony).
4. Gdy zobaczysz pełną listę wybranych przez Ciebie informacji na temat wydarzeń kliknij „utwórz przewodnik” i gotowe.
Zadaj pytanie

8 września 2018 r.Rezerwat Archeologiczny gród w Grzybowie zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa.

W programie:

10:00 – 16:00 Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy archeologicznej „Nóż przedmiot niebanalny”

10:00 – 16:00 GAMA – Grzybowska Akademia Małego Archeologa 

10:00 – 16:00  gry terenowe: „Kto ty jesteś…”; „Barwy Rzeczpospolitej”; Poznajemy nasze godło”

10:00 – 16:00 – prezentacja prac pokonkursowych „Inspiruje nas Biało-Czerwona”

13:00  wykład „Kobiety wczesnego średniowiecza\\\" – mgr Jacek Wrzesiński (Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie)

Rezerwat Archeologiczny gród w Grzybowie, Oddział MPP na Lednicy to muzeum chroniące jedno z najstarszych i największy z grodów powstałych w początkach X wieku w centrum domeny pierwszych Piastów – dynastii z której pochodzili pierwsi władcy historycznej Polski. Wiek X dla Europy był niezwykle ważnym momentem historycznym. To wtedy dzięki działaniom członków dynastii Piastów na terenie Wielkopolski doszło do formowania się organizmu państwowego – to wówczas rozpoczęły się dzieje naszego państwa. Pierwsi historyczni władcy – Mieszko I i Bolesław Chrobry stworzyli podstawy polityczne i gospodarcze umożliwiające dostrzeżenie tego kraju zwanego Polonia. Ich siła i znaczenie wyrażały się poprzez grody – silnie umocnione miejsca stanowiące siedziby ówczesnego władcy, dające schronienie mieszkańcom w przypadku zagrożenia, a będące centralnymi punktami osadniczymi wokół których toczyło się ówczesne życie. Jednym z takim miejsc był gród którego pozostałości możemy dziś oglądać w miejscowości Grzybowo.

Pamiętamy, przypominamy – Polska po 123 latach nieobecności na mapach Europy w 1918 roku odzyskuje niepodległość. Jednak należy jednocześnie pamiętać, że w świadomości społeczeństw europejskich Polska pojawiła się przeszło 1000 lat temu. Na terenie Wielkopolski w X wieku ród Piastów doprowadził do zjednoczenia wokół siebie społeczności i wspólnie stworzyli podstawy do powstania nowego wówczas państwa. Zwieńczeniem tych starań był chrzest przywódcy – Mieszka I. Jednym z miejsc gdzie Piastowie stanowili władzę był gród w miejscu które dziś nazywa się Grzybowo. Tak jak 100 lat temu szereg ludzi skupionych wokół postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego tak1000 lat wcześniej Mieszko I i jego najbliżsi doprowadzili do wpisania się Polski w europejską historię, przyczynili się do tworzenia wspólnej kultury, jednocześnie budując własną tożsamość.

Chcąc przypomnieć początki powstawania państwa polskiego, jego przeszło 1000-letnią historię zapraszamy na gród w Grzybowie bezpośrednio dotykamy historii, gdzie wciąż spotykamy ślady obecności Piastów, gdzie budziła się Polska, gdzie są początki naszej historii i zaczątki budowy wspólnoty oraz tożsamości narodowej.

DOJAZD: niedaleko Wrześni, około 7 km na północny-wschód od miasta, we wsi Grzybowo. Dojazd drogą krajową nr 15 Września-Gniezno (zjazd Gulczewo), lub trasą Września – Witkowo (Powidz). GPS N: 52o2143’’  i  E:17o3856’’

Facebook
YouTube