Wyszukaj na stronie
Polski

Muzeum Utracone

Warszawa , woj. mazowieckieDziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa
08 - 16 września 2018
Kategoria:

prezentacje multimedialne

Organizator:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą I Strat Wojennych, Wydział Rejestracji Dóbr Kultury

Dodaj do przewodnikaStwórz własny przewodnik Europejskich Dni Dziedzictwa 2018

1. Wybierz interesujące Cię wydarzenie
2. Kliknij „dodaj do przewodnika”. ….pamiętaj, że możesz dokonać wyboru wielu interesujących Cię wydarzeń!
3. Po selekcji najciekawszych informacji o wydarzeniach w których chcesz wziąć udział, kliknij „pokaż listę” (dół strony).
4. Gdy zobaczysz pełną listę wybranych przez Ciebie informacji na temat wydarzeń kliknij „utwórz przewodnik” i gotowe.
Zadaj pytanie

8-9 i 15 -16 września/ sobota-niedziela

19.00 – Przegląd filmów "Muzeum Utracone" prezentujących najcenniejsze polskie straty wojenne, dzieła sztuki, które udało się odzyskać oraz losy największych polskich kolekcji i kolekcjonerów. Projekt wspiera działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego polegające na odnajdywania i odzyskiwaniu dóbr kultury utraconych na skutek II wojny światowej. Daje też początek dyskusji i wymianie poglądów na temat edukacji i promocji wiedzy o dziełach utraconych. Łącznie cztery projekcje w części zielonej dziedzińca Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narownego. 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 r. gromadzi dane na temat strat wojennych. Za polskie straty wojenne uznaje się ruchome dobra kultury utracone  w wyniku II wojny światowej z terenów Polski po 1945 r. Wydział Restytucji Dóbr Kultury w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN zajmuje się gromadzeniem informacji o stratach wojennych, a także poszukiwaniem i odzyskiwaniem utraconych zabytków w kraju i zagranicą. Prowadzi także bazę strat wojennych – jedyny, ogólnopolski elektroniczny rejestr ruchomych dóbr kultury, utraconych w wyniku II wojny światowej. Obejmuje on swoim zakresem aż 23 działy, w tym: malarstwo, rzeźbę, grafikę, meble, tkaniny, porcelanę, szkło, złotnictwo, militaria, zbiory numizmatyczne i archeologiczne. Do chwili obecnej w bazie zarejestrowano ok. 63 tys. rekordów.                                                                                                                    

Podczas pokazu Widzom udostępnione będą leżaki.

Facebook
YouTube