Wyszukaj na stronie
Polski

Muzeum Narodowe

Wrocław, woj. dolnośląskieMuzeum Narodowe, pl. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław
08 - 09 września 2018
Kategoria:

wykłady i prelekcje

spotkania z twrócami kultury

inne

Organizator:

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Dział Oświatowy, pl. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław, Grzegorz Wojturski, tel. 71 372 51 48, e-mail: edukacja@mnwr.art.pl

Dodaj do przewodnikaStwórz własny przewodnik Europejskich Dni Dziedzictwa 2018

1. Wybierz interesujące Cię wydarzenie
2. Kliknij „dodaj do przewodnika”. ….pamiętaj, że możesz dokonać wyboru wielu interesujących Cię wydarzeń!
3. Po selekcji najciekawszych informacji o wydarzeniach w których chcesz wziąć udział, kliknij „pokaż listę” (dół strony).
4. Gdy zobaczysz pełną listę wybranych przez Ciebie informacji na temat wydarzeń kliknij „utwórz przewodnik” i gotowe.
Zadaj pytanie

I piętro, sala 116.

8 września ǀ godz. 10.30–12.00

Kościuszko dla wszystkich – gra edukacyjna na terenie galerii stałych gmachu głównego muzeum prowadzona przez Sławomira Ortyla.

Uczestnicy spotkania – dorośli i dzieci – otrzymają karty pracy, z którymi dotrą do muzealnych zabytków i rozwiążą przygotowane przez prowadzącego zadania, dzięki czemu poznają barwny życiorys Tadeusza Kościuszki.

Rezerwacja miejsc.

 

godz. 12.00–13.00

 

„W służbie wolności. Polskie malarstwo czasów zaborów” – wykład Michała Pieczki dla młodzieży i dorosłych.

W okresie zaborów Rzeczypospolitej polscy artyści nie mogli pogodzić się z utratą niepodległości ojczyzny. W swojej twórczości często nawiązywali do chwalebnych wydarzeń z dziejów Polski, pragnąc w ten sposób umocnić ducha Polaków. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną dzieła takich malarzy jak m.in. Piotr Michałowski, Artur Grottger, Jan Matejko oraz Jacek Malczewski.

 

godz. 13.30–14.30

„Wrocławskie wizerunki Ignacego Jana Paderewskiego” – wykład Beaty Stragierowicz

dla młodzieży i dorosłych.

Prelegentka przedstawi dwa mało znane w ikonografii portrety Ignacego Jana Paderewskiego związane z Wrocławiem. Pierwszy, pędzla Maxa Wislicenusa, powstał w 1901 r. bezpośrednio po wrocławskim recitalu pianisty i obecnie znajduje się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Drugi, namalowany przez Włodzimierza Błockiego w 1912 r. we Lwowie, odnaleziony został przez autorkę w prywatnej kolekcji i w 2014 r. został szczęśliwie włączony do zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Poza tym zaprezentowane zostaną również rzeźbiarskie wizerunki Maestra – z tablicy na budynku tzw. Nowej Giełdy i pomnika znajdującego się na bulwarze Tadka Jasińskiego.

 

9 września ǀ godz. 13.30–14.30

„Niepodległa dla wszystkich – awangarda w sztuce polskiej dwudziestolecia międzywojennego” – wykład Grzegorza Wojturskiego dla młodzieży i dorosłych.

Autor prelekcji przedstawi międzywojenną scenę artystyczną odrodzonej po 123 latach niewoli Polski. Podkreśli szczególną obecność awangardowych nurtów, wywodzących się z nowoczesnych kierunków sztuki światowej. Polska tego czasu – organizm wielokulturowy, wielonarodowościowy i wieloreligijny – stała się miejscem swobodnego rozwoju twórczości wielu artystów żywo uczestniczących w przemianach sztuki nowoczesnej, znajdujących uznanie poza granicami kraju. Prelekcja będzie również zapowiedzią otwarcia w II połowie września w sali 216 na II piętrze gmachu głównego stałej wystawy malarstwa polskiego okresu międzywojennego.

Facebook
YouTube