Wyszukaj na stronie
Polski

Świt wolności. Końskie 1914-1918

  • 10.00-12.30 zapraszamy na prelekcję połączoną z pokazem multimedialnym - wstęp wolny, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Zajęcia zostaną przeprowadzone w Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich ul. Polna 6.

Początki rodzącej się państwowości polskiej przypadają w Końskich na czerwiec 1915 rok kiedy powstaje Polska Organizacja Wojskowa.

Głównym organizatorem Polskiej Organizacji Wojskowej w Końskich od 1917 roku był nauczyciel gimnazjalny Jerzy Gorzkowski, a zastępcą jego był Franciszek Pianko. Początkowo organizacja ta była zalegalizowana u okupacyjnych austriackich władz jako Towarzystwo Gimnastyczne „Piechur”. Szeregi oddziału koneckiego, a potem obwodu koneckiego szybko się zwiększały. Tworzono więc kompanie, a te dzieliły się na plutony i dziesiątki lub sekcje. Mieszkańcy Końskich dobrze się orientowali, że „Piechur” to tylko przykrywka organizacji wojskowej i garnęli się do niej nie tylko miejscowi inteligenci, ale i rzemieślnicy, a później chłopi z pobliskich wiosek.

5 września 1914 roku Końskie mają swój epizod legionowy  kiedy to oddział kawalerii pod dowództwem Władysława Bieliny Prażmowskiego rozbił 5 pułk dragonów rosyjskich, pomimo znacznej przewagi Rosjan. Podobny manewr legioniści chcieli powtórzyć z 7 na 8 września, ale nie było już z kim walczyć. Rosjanie opuścili miasto i mieszczący się tu garnizon. Z braku przeciwnika „ofiarą” legionistów padł pomnik cara Aleksandra II.

W lata 1914-1915 Końskie stają się areną działań wojenny. Ostatecznie władzę okupacyjną  w mieście przejmują Austriacy aż do 1918 roku.

Te bardzo ciekawe i burzliwe lata w historii miasta zostaną przybliżone w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa odbywających się pod hasłem„Niepodległa dla wszystkich”.

 

Kontakt:

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach -  Filia Końskie

ul. Zamkowa 5,  26-200 Końskie

T 41 372 34 64

@konskie@pbw.kielce.pl www.pbw.kielce.pl

Facebook
YouTube