Wyszukaj na stronie
Polski

Wiwat Biało — Czerwona!

Kielce, woj. świętokrzyskieDawny Pałac Biskupów Krakowskich - Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, Pl. Zamkowy 1, 25-010 Kielce
08 września 2018
Kategoria:

inne

koncerty

warsztaty

wystawy

Organizator:

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego - Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

Muzeum Narodowe w Kielcach

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich - Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

Dodaj do przewodnikaStwórz własny przewodnik Europejskich Dni Dziedzictwa 2018

1. Wybierz interesujące Cię wydarzenie
2. Kliknij „dodaj do przewodnika”. ….pamiętaj, że możesz dokonać wyboru wielu interesujących Cię wydarzeń!
3. Po selekcji najciekawszych informacji o wydarzeniach w których chcesz wziąć udział, kliknij „pokaż listę” (dół strony).
4. Gdy zobaczysz pełną listę wybranych przez Ciebie informacji na temat wydarzeń kliknij „utwórz przewodnik” i gotowe.
Zadaj pytanie
  • 11.00-13.00 zapraszamy na warsztaty edukacyjne Dawne insygnia władzy, a symbole narodowe w oddziale Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach.

Celem warsztatów jest przybliżenie historii polskich symboli narodowych, ich uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak kształtowały się i zmieniały polski herb i godło, czym były znaki herbowe na chorągwiach i tarczach noszonych przez pospolite ruszenie w epoce nowożytnej, poznają także dawne insygnia władzy. A w części warsztatowej będą mogli zaprojektować herb oraz wykonać koronę i berło.

Wymagana  wcześniejsza rezerwacja: edukacia@mnki.pl lub pod numerem telefonu 41 344 40 14 wew. 239.

  • 16.00 zapraszamy do Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie, zaprezentowane zostanie widowisko słowno - muzyczne ukazujące Kielce w pierwszych latach I wojny światowej i tuż po odzyskaniu niepodległości. Widowisko przygotowane zostało na postawie pamiętników, kronik i dostępnych relacji świadków tamtych wydarzeń, opisujących panujące wówczas nastroje społeczne, wygląd miasta, obawy mieszkańców, z towarzyszącą mu polską muzyka tamtego okresu.

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich jest jedyną tak doskonale zachowaną instytucją rezydencjonalną z epoki Wazów w Polsce. Wzniesiony w latach 1637 — 1644 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika, pełnił funkcję czasowej siedziby biskupów krakowskich do roku 1789. Od roku 1971 jest siedzibą kieleckiego Muzeum i został przystosowany do celów ekspozycyjnych, prezentowane są tu wystawy stałe i czasowe.

  • 11.00 zapraszamy do  Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego - oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach na  Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”.

W Oddziale Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego prezentowana jest wystawa biograficzno-literacka, obejmująca lata dziecięca i szkolne pisarza; historię budynku i szkoły, domu i dziejów rodziny Żeromskich oraz pracę twórczą Żeromskiego. W zbiorach muzeum znajduje się „perełka” - płyta gramofonowa z nagranym głosem Stefana Żeromskiego.


Kontakt:

Muzeum Narodowe w Kielcach

pl. Zamkowy 1, 25-010 Kielce

T 41 344 40 15

@poczta@mnki.pl 

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich - Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

pl. Zamkowy 1, 25-010 Kielce

T 41 344 67 64 

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego –
Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

ul. Jana Pawła II 5, 25-013 Kielce

t 41 344 57 92

@ zeromski@mnki.pl

Facebook
YouTube