Wyszukaj na stronie
Polski

W poszukiwaniu utraconego krajobrazu - śladami genius loci Gucina

Warszawa, woj. mazowieckieTeren historycznego założenia Gucin –Gaj, ul. Fosa 17, 02-768 Warszawa
16 września 2017
Kategoria:

spacery i wycieczki plenerowe

zwiedzanie

Organizator:

Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Polskie Towarzystwo Botaniczne Oddział Warszawski

Urząd Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy

Parafia św. Katarzyny w Warszawie

Dodaj do przewodnikaStwórz własny przewodnik Europejskich Dni Dziedzictwa 2018

1. Wybierz interesujące Cię wydarzenie
2. Kliknij „dodaj do przewodnika”. ….pamiętaj, że możesz dokonać wyboru wielu interesujących Cię wydarzeń!
3. Po selekcji najciekawszych informacji o wydarzeniach w których chcesz wziąć udział, kliknij „pokaż listę” (dół strony).
4. Gdy zobaczysz pełną listę wybranych przez Ciebie informacji na temat wydarzeń kliknij „utwórz przewodnik” i gotowe.
Zadaj pytanie

W sobotę 16 września 2017 r., godz. 11.00, (teren historycznego założenia Gucin –Gaj. Zbiórka przy kościele św. Katarzyny ,Służew, ul. Fosa 17, 02-768 Warszawa. Czas trwania ok. 2,5 h.)zapraszamy na wycieczkę historyczno-przyrodniczą - sesję terenową do historycznego założenia dworsko-parkowego, położonego na skarpie Ursynowskiej pomiędzy kościołem Św. Katarzyny a Potokiem Służewskim pt. „W poszukiwaniu utraconego krajobrazu – śladami genius loci Gucina”, prowadzoną przez specjalistów historyków, architektów krajobrazu i przyrodników, którzy w Gucinie prowadzili badania. Gucin, założony przez Stanisława Kostkę i jego żonę Aleksandrę z Potockich w 1817 r. należał do majątków filialnych klucza wilanowskiego razem z Natolinem i Morysinem. Miejsce to wybrane zostało „dla uroczego położenia” przy skarpie wiślanej i potoku, a następnie było przez Potockich upiększane. Po śmierci Stanisława Kostki Potockiego staraniem jego żony założony został tu niezwykły Gaj – pomnik pamięci tego wielkiego patrioty, męża stanu i uczonego oraz jego brata Ignacego Potockiego. Najświatlejsi ludzie tamtej epoki posadzili tu drzewa-pomniki, których szum po wieki przypominać miał o wielkich ideach i dokonaniach braci Potockich ale też i kręgu ich współpracowników. Czy dziś odnajdziemy tu drzewa posadzone ręką Juliana Ursyna Niemcewicza, Stanisława Staszica, Michała Szuberta i wielu innych?

Uwagi:

Bardzo prosimy o zgłoszenie uczestnictwa w sesji terenowej do dnia 14 września br. drogą mailową na adres Sekretarz Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Botanicznego: warszawa@pbsociety.org.pl

W przygotowaniu jest wydawnictwo okolicznościowe nt. Gucina, które otrzymają uczestnicy sesji terenowej. Zalecamy też wygodne obuwie i ubiór umożliwiający przejście przez miejscami gęstą roślinność.

Facebook
YouTube