Wyszukaj na stronie
Polski

Park Krajobrazowy „Chełmy”

Męcinka , woj. dolnośląskieSpotkanie na szlaku cysterskim Fot. Katarzyna Suchecka , Męcinka 27, Męcinka
10 września 2017
Kategoria:

gawędy, opowieści

uroczystości religijne

zwiedzanie

spacery i wycieczki plenerowe

Organizator:

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Apostoła, Męcinka 27, 59-424 Męcinka, ks. dr Marek Kluwak, tel. 608 670 820, e-mail: mkluwak@gmail.com

Dodaj do przewodnikaStwórz własny przewodnik Europejskich Dni Dziedzictwa 2018

1. Wybierz interesujące Cię wydarzenie
2. Kliknij „dodaj do przewodnika”. ….pamiętaj, że możesz dokonać wyboru wielu interesujących Cię wydarzeń!
3. Po selekcji najciekawszych informacji o wydarzeniach w których chcesz wziąć udział, kliknij „pokaż listę” (dół strony).
4. Gdy zobaczysz pełną listę wybranych przez Ciebie informacji na temat wydarzeń kliknij „utwórz przewodnik” i gotowe.
Zadaj pytanie

10 września godz. 13.0018.00

„Skarb Lasu Mnichów – XVIII-wieczna droga krzyżowa jako element krajobrazu”.

godz. 13.00

Spotkanie w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła. Możliwość zapoznania się z dziedzictwem cysterskim dotyczącym regionu i jego wpływem na krajobraz.

godz. 13.15

Wspólna wędrówka – pielgrzymowanie szlakiem cysterskim.

godz. 14.00

Nabożeństwo drogi krzyżowej w oparciu o dziedzictwo kapliczek z 1740 r.

godz. 15.00

Spotkanie na szczycie góry zakończone eucharystią.  

godz. 16.00–18.00

Piknik u podnóża góry przy sztolni „Rudolf” i prelekcja na temat zmian krajobrazu dokonanych przez cystersów. Spotkanie, które odbywa się na szlaku cysterskim, swoją tradycją sięga XVIII w. W tym czasie (1740 r.) na górze Górzec mnisi zbudowali stacje drogi krzyżowej. Wolno stojące kapliczki wykonane z piaskowca w malowniczy sposób okalają wzniesienie, prowadząc na szczyt. Ich położenie w pięknym i tajemniczym parku dodaje im uroku, stanowiąc niezwykle atrakcyjny teren. Jest to także doskonałe miejsce do refleksji i skupienia. Tradycja spotkań w tym miejscu przetrwała wśród ludności niemieckiej zamieszkującej te tereny przed II wojną światową. Obecni mieszkańcy przejęli tę tradycję, pielęgnując ją i kultywując. Z pozoru zwyczajne wzniesienie położone niedaleko miejscowości wydaje się tak bardzo wpisane w codzienny krajobraz, że nie budzi emocji. Jednak kryje w sobie wiele tajemnic. Jest to bowiem zapis historii i niezwykłych wydarzeń związanych z cystersami. Pozostałość wielkiego dziedzictwa, które wpływa na tożsamość mieszkających na tym terenie ludzi. Cystersi zaproszeni na ziemię dolnośląską przynieśli tu cywilizację i kulturę europejską, zmieniając nieużytki w uprawne pola, zakładając stawy hodowlane i grangie. Rada Europy, powołując do istnienia Szlak Cysterski w 1990 r., chciała, aby oprócz wartości materialnych, jakimi są monumentalne opactwa, idea ta niosła przesłanie wspólnych wartości, które leżą u podstaw Europy. Podczas corocznych spotkań udaje nam się przekazać te treści, a zarazem budować poczucie własnej tożsamości we wspólnej rodzinie narodów europejskich. Regularne spotkania na szlaku cysterskim odbywają się już od ponad 30 lat. Ich charakter ma wymiar ponadregionalny i jest wpisany w tradycję działań mieszkającej tu społeczności.

Facebook
YouTube