Wyszukaj na stronie
Polski

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów – Muzeum Karkonoskie

Szklarska Poręba, woj. dolnośląskieDom Carla i Gerharta Hauptmannów – Muzeum Karkonoskie, 11 Listopada 23, Szklarska Poręba
09 - 10 września 2017
Kategoria:

sesje naukowe, popularnonaukowe, seminaria

gawędy, opowieści

wystawy

spotkania z twrócami kultury

zwiedzanie

spacery i wycieczki plenerowe

Organizator:

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów – Muzeum Karkonoskie, ul. 11 Listopada 23, 58-580 Szklarska Poręba, Bożena Danielska, tel. 75 7172611, e-mail: dom.hauptmannow@wp.pl

Dodaj do przewodnikaStwórz własny przewodnik Europejskich Dni Dziedzictwa 2018

1. Wybierz interesujące Cię wydarzenie
2. Kliknij „dodaj do przewodnika”. ….pamiętaj, że możesz dokonać wyboru wielu interesujących Cię wydarzeń!
3. Po selekcji najciekawszych informacji o wydarzeniach w których chcesz wziąć udział, kliknij „pokaż listę” (dół strony).
4. Gdy zobaczysz pełną listę wybranych przez Ciebie informacji na temat wydarzeń kliknij „utwórz przewodnik” i gotowe.
Zadaj pytanie

9–10 września godz. 9.00–16.30

Zwiedzanie wystaw stałych: „Karkonoski Duch Gór”, „Schronisko górskie z przełomu XIX i XX w.”, „Kolonie artystyczne Szklarskiej Poręby” oraz wystawy czasowej: „Obrazy Wlastimila Hofmana ze zbiorów mieszkańców Szklarskiej Poręby”. Plener malarski inspirowany twórczością Wlastimila Hofmana.

„Karkonoski Duch Gór” – wystawa wzbogacona o karkonoskie minerały i kamienie szlachetne ze zbiorów Muzeum Ziemi Juna. „Schronisko górskie z przełomu XIX i XX w.” – wystawa prezentująca wyposażenie karkonoskiej budy pasterskiej, zawierająca m.in. malowane szafy z XVIII w. „Kolonie artystyczne Szklarskiej Poręby” – ekspozycja poświęcona przedwojennej kolonii artystycznej wraz z galerią malarstwa niemieckiego Künstlervereinigung St. Lukas in Schreiberhau – Bractwa Artystycznego Świętego Łukasza w Szklarskiej Porębie oraz Galerią Wlastimila Hofmana – jako elementu kolonii powojennej. W tej ostatniej eksponowane są obrazy stanowiące przekrój twórczości Hofmana: od autoportretów z początku XX w. po obraz z końca lat 60. XX w.

„Obrazy Wlastimila Hofmana ze zbiorów mieszkańców Szklarskiej Poręby” – wystawa czasowa zorganizowana w ramach obchodów Roku Wlastimila Hofmana. Znajdą się na niej głównie portrety mieszkańców Szklarskiej Poręby oraz obrazy z kwiatami – traktowane przez malarza jako upominki dla przyjaciół, wręczane z różnych okazji, a ponadto obrazy powstałe w czasie jego pobytu na Bliskim Wschodzie oraz obrazy alegoryczne.

Wlastimil Hofman w I połowie XX w. był bardzo znanym polskim malarzem. Po wojnie w 1947 r. zamieszkał w Szklarskiej Porębie Średniej, gdzie żył do roku 1970. Jego sława – za sprawą nowych

trendów obowiązujących w sztuce polskiej – nieco przygasła, lecz sztuka znajdowała wielu odbiorców, zarówno wśród mieszkańców, jak i licznie przybywających turystów. Dla Szklarskiej Poręby „Pan Profesor” – jak go tutaj nazywano – do dziś jest osobowością twórczą i bardzo popularną postacią. Większość jego najbardziej wartościowych dzieł znalazła nabywców spoza Szklarskiej Poręby, niemniej zasoby mieszkańców również obfitują w prawdziwe perełki. Niektóre z obrazów zaprezentowane zostaną po raz pierwszy. Wystawa trwa od 8 września do 29 października 2017.

Plener malarski inspirowany twórczością Wlastimila Hofmana odbędzie się 818 września. Wezmą w nim udział polscy i czescy malarze z Karkonoszy i okolic, a także z zaprzyjaźnionego Kazimierza Dolnego, który jest obok Szklarskiej Poręby jedynym polskim miastem w Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych Euro Art. Będzie można obserwować 15 artystów podczas pracy wśród pięknych krajobrazów miasta pod Szrenicą. Gotowe już dzieła zostaną zaprezentowane na poplenerowych wystawach w Polsce i Czechach. Organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej.

Facebook
YouTube