Wyszukaj na stronie
Polski

X Festiwal Owtarte Ogrody

Konstancin-Jeziorna, woj. mazowieckieKonstancin-Jeziorna, Park Zdrojowy , Konstancin-Jeziorna
09 - 10 września 2017
Kategoria:

inne

spacery i wycieczki plenerowe

zwiedzanie

Organizator:

Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna

Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina

Klub inicjatyw Obywatelskich

Konstanciński Dom Kultury

Dodaj do przewodnikaStwórz własny przewodnik Europejskich Dni Dziedzictwa 2018

1. Wybierz interesujące Cię wydarzenie
2. Kliknij „dodaj do przewodnika”. ….pamiętaj, że możesz dokonać wyboru wielu interesujących Cię wydarzeń!
3. Po selekcji najciekawszych informacji o wydarzeniach w których chcesz wziąć udział, kliknij „pokaż listę” (dół strony).
4. Gdy zobaczysz pełną listę wybranych przez Ciebie informacji na temat wydarzeń kliknij „utwórz przewodnik” i gotowe.
Zadaj pytanie

W wyjątkowym dla Konstancina-Jeziorny roku 120-lecia utworzenia Konstancina oraz 100-lecia uzdrowiska Konstancin, odbędzie się także jubileuszowy X Festiwal Otwarte Ogrody. Wyjątkowo i jubileuszowo będzie we wszystkich konstancińskich ogrodach i wnętrzach, udostępnionych odwiedzającym w weekend 9 – 10 września pod hasłem „ Krajobraz dziedzictwa- dziedzictwo krajobrazu”.

Udział w festiwalu jest dobrowolny, a wstęp do ogrodów  nieodpłatny.

Podczas trwania Festiwalu, tj. w dniach 9 i 10 września, przy głównej alei w Parku Zdrojowym będzie znajdował się punkt informacyjny, otwarty w godzinach 10.00-16.00.

Program w wersji papierowej będzie także dostępny w Urzędzie Miasta i Gminy i w wybranych punktach na terenie miasta. W wersji elektronicznej na stronie www.konstancinjeziorna.pl  oraz www.otwarteogrody.pl. Dodatkowe informacje o powstaniu i idei Festiwalu Otwarte Ogrody, znajdziecie Państwo pod adresem www.otwarteogrody.pl

Pierwsze Otwarte Ogrody w Polsce zostały zorganizowane w 2005 roku w Podkowie Leśnej, z inspiracji Magdaleny Prosińskiej i Łukasza Willmanna. Z Podkowy Leśnej  idea festiwalu prezentującego bogactwo przyrody i kultury miast-ogrodów, przeniosła się do otaczających Warszawę miast – Milanówka, Komorowa, Brwinowa, Zalesia Dolnego , Józefowa oraz warszawskiej Sadyby. Od 2008 roku w Festiwalu uczestniczą ogrody i domy Konstancina-Jeziorny.  Festiwal Otwarte Ogrody uczestniczy w programie Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczne hasło „Krajobraz dziedzictwa- dziedzictwo krajobrazu” , zachęca do przyjrzenia się otaczającemu krajobrazowi oraz zmian, jakie w nim zachodzą. Chodzi nie tylko o krajobraz przyrody, ale również krajobraz kulturowy, będący zapisem wieloletniej działalności człowieka. Hasło jest także inspiracją do spojrzenia wstecz, na dzieje naszej społeczności, oraz refleksji na temat przyszłości.

X raz w konstancińskich ogrodach

Festiwal jest wspaniałą  okazją do zapoznania się z bogatym dziedzictwem kulturowo- historycznym i przyrodniczym i walorami przyrodniczymi nadwiślańskiej gminy uzdrowiskowej, jaką jest Konstancin-Jeziorna.  Wyróżnikiem Festiwalu jest fakt ,że ogrodowe spotkania są całkowicie zaprojektowane i realizowane przez właścicieli gościnnych ogrodów lub zaproszonych do ich ogrodów  twórców. Różnorodność tematyczna programu festiwalu jest odzwierciedleniem  ich szerokich zainteresowań.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wydarzenia związane z prezentacją historii Konstancina-Jeziorny. Każdego roku zwiększa się liczba uczestników wycieczek po mieście szlakiem zabytkowych willi oraz dziejów ich mieszkańców, twórców świetności i wyjątkowości tego miejsca . W konstancińskiej willi „Świt” ostatnie lata swego życia spędził Stefan Żeromski, a  utworzone w tym domu muzeum przedstawiające prywatne pamiątki pisarza i jego rodziny, jest  ważnym punktem podczas festiwalowych dni.  W odrestaurowanym zaś zabytkowym budynku Villi la Fleur w Skolimowie, znajduje się jedyne prywatne muzeum w Polsce , które udostępnia kolekcje prac artystów pochodzenia polskiego związanych z École de Paris. Dopełnieniem  kolekcji jest bogaty zbiór mebli i rzemiosła artystycznego wykonanych w stylu art déco .

Kulturalny kalejdoskop we wrześniowy weekend

Wśród licznych propozycji konstancińskiego Festiwalu Otwarte Ogrody, znajdą się wystawy malarstwa i rzeźby, zdjęć artystycznych, reportaży z podróży, spotkania z pisarzami oraz seanse filmowe reżyserów i scenarzystów zamieszkałych w gminie Konstancin-Jeziorna. Jak co roku, spotkamy się także w ogrodach muzycznych na koncertach wybitnych pianistów, a także zespołów muzyki rozrywkowej. Skolimowski Dom Artystów Weteranów Scen Polskich tradycyjnie będzie gościł w swoich zabytkowych progach młodzież z Konstancińskiej Szkoły Muzycznej.

W tym roku Otwarte Ogrody przygotowane są z myślą o dzieciach, które mogą uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez artystów, zajęciach plastycznych czy przedstawieniach.
W miejscach bardziej oddalonych od centrum miejskiego, otwierają się ogrody, które zapraszają na prelekcje z życia pszczół i czynny udział w miodobraniu. W nadwiślańskich wioskach prezentowana będzie kultura regionu Urzecza, jego tradycji , obyczajów i wyjątkowych smaków regionalnej kuchni.

Zamierzeniem organizatorów jest , aby Festiwal dawał możliwość miłego i aktywnego spędzenia czasu, poznania interesujących ludzi, nawiązania nowych znajomości. Aby był miejscem spotkań wszystkich pokoleń- dorosłych, młodzieży i dzieci. Mile widziani będą nie tylko mieszkańcy Konstancina-Jeziorny, ale także wszyscy bliscy i dalecy sąsiedzi, turyści i kuracjusze uzdrowiska. W zieleni ogrodów , w kameralnej atmosferze,  w bezpośrednim kontakcie z gospodarzami i twórcami odpocznijmy od zgiełku świata, codziennego zabiegania , straćmy poczucie presji czasu , pozwólmy sobie w końcu na ten dwudniowy wyjątkowy przystanek podczas naszego konstancińskiego Festiwalu „Otwarte Ogrody”.

 

Organizatorami Festiwalu Otwarte Ogrody są konstancińskie stowarzyszenia - Klub inicjatyw Obywatelskich (koordynator Festiwalu ) oraz Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina, Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, Konstanciński Dom Kultury.

 

Facebook
YouTube