Wyszukaj na stronie
Polski

Dzień Bolesława Biegasa w Ciechanowie

Ciechanów, woj. mazowieckiePowiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej, ul.Strażacka 5, 06-400 Ciechanów
09 września 2017
Kategoria:

spacery i wycieczki plenerowe

zwiedzanie

spotkania z twrócami kultury

wystawy

prezentacje multimedialne

wykłady i prelekcje

Organizator:

Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej

Dodaj do przewodnikaStwórz własny przewodnik Europejskich Dni Dziedzictwa 2018

1. Wybierz interesujące Cię wydarzenie
2. Kliknij „dodaj do przewodnika”. ….pamiętaj, że możesz dokonać wyboru wielu interesujących Cię wydarzeń!
3. Po selekcji najciekawszych informacji o wydarzeniach w których chcesz wziąć udział, kliknij „pokaż listę” (dół strony).
4. Gdy zobaczysz pełną listę wybranych przez Ciebie informacji na temat wydarzeń kliknij „utwórz przewodnik” i gotowe.
Zadaj pytanie

Dzień Bolesława Biegasa w Ciechanowie

9 września 2017 r. (sobota)

godz. 11.00 - spotkanie przed Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. Marii   Konopnickiej, zwiedzanie muralu "Wątpliwe pytania" i wyjaz autokarem śladami Biegasa. W programie wycieczki zwiedzanie miejsc rodzinnych oraz inspirujących artystę:

 - Zamku Książąt Mazowieckich,

 - Koziczyna  (miejsca urodzenia artysty)

 - kościoła pw. Trójcy Świętej w Koziczynku (miejsca chrztu)

 - Muzeum Romantyzmu w Opinogórze (obiad w Domku Ogrodnika - koszt obiadu pokrywa uczestnik!!!),

ok. godz. 16.00 - zwiedzanie wystawy w Galerii im. Bolesława Biegasa, prelekcja multimedialna dr Teresy Kaczorowskiej "Bolesław Biegas - znany - zapomniany geniusz z  Mazowsza"

               

Impreza zorganizowana z okazji 140. rocznicy urodzin i podjęcia Uchwały przez Sejm RP upamiętniającej Bolesława Biegasa.

Udział bezpłatny, koszt obiadu pokrywa uczestnik.


Bolesław Biegas, właściwie Bolesław Biegalski (1877-1954) – rzeźbiarz, malarz, dramatopisarz. Urodził się w Koziczynie pod Ciechanowem, w ubogiej rodzinie chłopskiej, wcześnie osierocony przez rodziców, do dwudziestego roku życia był analfabetą. Jego talent rzeźbiarski – kiedy pasąc krowy lepił figurki z gliny i rzeźbił pasterskie kije - odkrył najpierw miejscowy ksiądz Aleksander Rzewnicki, a później zacni obywatele Ziemi Ciechanowskiej: dr Franciszek Rajkowski, hrabia Adam Krasiński, a przede wszystkim Aleksander Świętochowski. To twórca polskiego pozytywizmu zmienił nazwisko z Biegalskiego na Biegasa i pomógł mu otrzymać dwa stypendia: najpierw na studia w Szkole Sztuk Pięknych Krakowie (1896-1901), a w 1901 roku na wyjazd do Paryża, gdzie Biegas zdobył niezwykły rozgłos. Miał liczne wystawy, był wyróżniany nagrodami i medalami, należał do awangardowej secesji wiedeńskiej.

   Bolesław Biegas uważany jest za czołowego przedstawiciela kierunku symboliczno–secesyjnego. Sławę przyniosły mu popiersia portretowe, zwłaszcza Olgi Boznańskiej, wielu kompozytorow (Chopina, Berlioza, Wagnera i innych), czy poetów (Mickiewicza, Krasińskiego, Słowackiego). Tworzył dzieła o walorach prekursorskich - uważa się, że jego rzeźba „Księga życia” wyprzedziła syntetyczne kompozycje Xawerego Dunikowskiego, zaś prace „Ziemia”, „Miłość śmierci”, czy „Pałace zaczarowane” realizowały wizje, które dopiero 20 lat później narodziły się w wyobraźni surrealistów.

   Po pierwszej wojnie światowej aktywność rzeźbiarska Biegasa osłabła na rzecz malarstwa. Z bogatej twórczości malarskiej, uwagę zwraca cykl kilkudziesięciu obrazów „Wampiry wojny” (wykonany w latach 1914–1918, będący potępieniem bezwzględności tej wojny), obrazy sferyczne, czy cykl „Sławni Ludzie”.  Bolesław Biegas dał się też poznać jako autor 16 dramatów („Graczak”, „Owczarek”, „Lechit”, „Saturn” i inne).

   Obecny renesans zainteresowania twórczością Bolesława Biegasa łączy się z docenieniem dziedzictwa secesji i sztuki międzywojnia, szczególnie symbolizmu. Od lat 70. XX wieku jest organizowanych wiele wystaw, na których prezentowane są także dzieła malarskie i rzeźbiarskie Bolesława Biegasa. Jego rzeźby i obrazy są dziś cenione i osiągają na światowych aukcjach coraz wyższe ceny.

   W Paryżu Biegas został członkiem Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego, któremu pod koniec życia zapisał cały majątek i dorobek artystyczny. Artysta spoczywa  nad Sekwaną, w Bibliotece Polskiej na Wyspie św. Ludwika mieści się jedyne w świecie Muzeum Biegasa zaś w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej - jedyna  Galeria im. Bolesława Biegasa, w której zorganizowano już dwie wystawy prac artysty.


Facebook
YouTube