Wyszukaj na stronie
Polski

Spotkanie z ludową zabawką!

W ramach tegorocznych EDD oraz Weekendu Otwartych Pracowni w dniach 16 i 17 września 2017 roku zapraszamy serdecznie do Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie (woj. małopolskie).

Odwiedzający zwiedzą z przewodnikiem stałą wystawę ludowych zabawek, żywiecko-suskiego zabawkarstwa, a także Park Drewnianej Zabawki Ludowej. W trakcie oprowadzania zostanie wyświetlony film, uczestnicy dowiedzą się jak powstają charakterystyczne ptaszki i koniki. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z warsztatów w cenie 7zł./os., obejmujących malowanie koników oraz ptaszków.

Pierwsze wzmianki dotyczące zabawkarstwa na terenie leżącym między Żywcem a Suchą Beskidzką pojawiły się w XVIII w. Jednak dopiero w połowie XIX w. zabawkarstwo zaczęło intensywnie rozwijać się. Chociaż zabawki były produktem ubocznym przy wyrobie różnych przedmiotów z drewna, ich sprzedaż przynosiła dochód. Po pewnym czasie zabawkarstwo stało się samodzielną działalnością rzemieślniczą. Wśród najstarszych wzorów zabawek, znanych jeszcze przed I wojną światową należy wymienić bryczki z konikami zwane „karetkami”, kołyski zwane „kolybkami”, grzechotki zwane „scyrkowkami” oraz taczki. Od początku XX w. popularne stały się także ptaszki wykonywane w Stryszawie. Najpopularniejsze z nich to tzw. „rajskie ptaszki”, czyli ptaszki bardzo kolorowe, których nie odnajdziemy w przyrodzie. Właśnie takimi małymi ptaszkami w Stryszawie dekorowano i dekoruje się do dzisiaj choinki bożonarodzeniowe.

 

Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej będzie otwarte bezpłatnie dla zwiedzających w dniach 16-17 września 2017 r. w godz. 9.00 – 16.00. Serdecznie zapraszamy!

 

Organizator:

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie

Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej

34-205 Stryszawa 740; tel. 33 8747003

e-mail: gokstryszawa@poczta.fm

 

Facebook
YouTube