Wyszukaj na stronie
Polski

Łabędy. Od wsi rycerskiej do przemysłowej dzielnicy Gliwic

Tegoroczną XV edycję Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego, Muzeum w Gliwicach organizuje pod hasłem Łabędy. Od wsi rycerskiej do przemysłowej dzielnicy Gliwic. Celem podjęcia tego tematu jest przybliżenie mieszkańcom miasta i wszystkim zainteresowanym historii dzielnicy Łabędy, która przez długi czas funkcjonowała jako osada wiejska.

Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy plenerową wystawę planszową, która zostanie udostępniona na terenie Łabęd i będzie dostępna w czasie trwania imprezy 16 i 17 września, a także po jej zakończeniu. Na planszach zaprezentujemy historię Łabęd, obiekty sakralne oraz przemysłowe z wykorzystaniem archiwalnych map, pocztówek i fotografii.

Kolejny punkt programu stanowi trwająca ok. 2 godz. wycieczka terenowa z przewodnikiem. Trasa piesza obejmuje zwiedzanie i zapoznanie się z historią wybranych obiektów w Łabędach m.in. kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, kościoła pw. św. Jerzego, kościoła ewangelickiego, gródka stożkowatego z XIII w. oraz śluzy na Kanale Gliwickim. Termin: sobota 16 września, wyjścia w dwóch grupach w godz. 10.00-12.00 oraz 15.00-17.00. Dodatkowym uzupełnieniem wycieczki będzie 7 folderów, w których przedstawimy dawną i współczesną historię Łabęd, znaleziska archeologiczne oraz wybrane obiekty, reprezentujące architekturę sakralną, dworską i przemysłową.

W niedzielę 17 września w godz. 10.00 – 16.00 zapraszamy na miejską grę terenową Łabędzki odkrywca. Gra skierowana jest do osób zainteresowanych poznaniem ciekawych miejsc związanych z historią dzielnicy. Uczestniczy będą musieli w wybranych punktach (wstępnie wytypowano ich 14: miejsca historyczne, przyrodnicze, zabytki architektury i obiekty przemysłowe) odnaleźć i wykonać zadanie. Prawidłowe odpowiedzi będą uczestniczyć w losowaniu z nagrodami.

Dodatkową atrakcję stanowi godzinny rejs statkiem na trasie: od portu, śluzę w Łabędach, Kanał Gliwicki do Huty Łabędy i Bumaru Łabędy i z powrotem (współorganizator Marina Gliwice), zaplanowany na 17 września oraz warsztaty dla dzieci.

 

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Szczegółowe informacje: www.muzeum.gliwice.pl

 

 

Organizator:

Muzeum w Gliwicach

44-100 Gliwice; ul. Dolnych Wałów 8a; tel. 32 2310854

e-mail: upowszechnianie@muzeum.gliwice.pl; www.muzeum.gliwice.pl

Facebook
YouTube