fbpx

SZLAKIEM WIELUŃSKICH KOŚCIÓŁKÓW DREWNIANYCH

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

Data zakończenia:

11 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Muzeum Ziemi Wieluńskiej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaprasza na muzealny rajd rowerowy szlakiem wieluńskich kościółków drewnianych (10.09.2016 r.), koncert kameralny „Trzeba marzyć…” (11.09.2016 r.) i wernisaż wystawy Daniela Pieluchy — nadrealizm polski.

 

10.09.2016 r., godz: 14.00

Wieluń — Gaszyn — Kadłub — Popowice – Grębień

 

Muzealny rajd rowerowy szlakiem wieluńskich kościołów drewnianych będzie okazją do poznania unikatowej architektury drewnianej ziemi wieluńskiej. Niewielka odległość między kościołami umożliwia odwiedzenie w ciągu jednego dnia na rowerze kilku świątyń. Ich geograficzne usytuowanie pomiędzy największymi typami kościołów drewnianych w Polsce spowodowało, iż do dziś są obiektem badań naukowych i nieodzownym elementem przewodników turystycznych. Wędrówkę rozpoczniemy od wieluńskiego kościoła pw. Św. Barbary następnie kolejno będziemy zwiedzać: w Gaszynie świątynię pw. Najświętszej Marii Panny, w Kadłubie kościół pw. św. Andrzeja oraz we wsi Popowice kościół pw. Wszystkich Świętych. Rajd zakończymy w miejscowości Grębień gdzie według znawców architektury i sztuki znajduje się najpiękniejszy i zarazem najcenniejszy kościół w regionie wieluńskim pw. Świętej Trójcy. Świątynie te na stałe wkomponowały się w krajobraz historycznej ziemi wieluńskiej, przypominając o jej bogatej historii oraz są przykładem połączenia zwykłej ciesiołki ludowej ze sztuką na najwyższym poziomie.

 

11.09.2016 r.

godz. 17.00 – koncert kameralny „Trzeba marzyć…”

Wykonawcy: Ania Stankiewicz (wokal) i Janusz Strobel (gitara)

 

Po koncercie odbędzie się wernisaż wystawy:

Daniel Pielucha — nadrealizm polski

Daniel Pielucha ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w 1985 roku. Formą jego twórczości jest olejne malarstwo sztalugowe, a styl który reprezentuje to surrealizm (Nadrealizm Polski). Malarz w swoich pracach, wzorem wielkich poprzedników szuka cech świadczących o odrębności naszej kultury. Z wielkim szacunkiem dla warsztatu i historii malarstwa polskiego podkreśla jej wyjątkowy charakter. Inspiracje znajduje w odchodzącym pejzażu naszej prowincji, w związku z czym chętnie uczestniczy w najważniejszych plenerach sztuki figuratywnej. Ludowość wsi polskiej, wierzenia i obyczaje to sceneria wizji malarskich, w których autor wyraża swój stosunek do współczesnego świata i egzystencji

Foto: Mirosław Grabczak

Więcej informacji:

Muzeum Ziemi Wieluńskiej
ul. G. Narutowicza 13; 98-300 Wieluń
www.muzeum.wielun.pl
mzw@poczta.onet.pl
43 843 43 34

Data rozpoczęcia:

10 września 2016

sobota

Data zakończenia:

11 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, zwiedzanie, wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Muzeum Ziemi Wieluńskiej

woj. łódzkie

Organizator

Nazwa: Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.