fbpx

Odpust Matki Boskiej Piekarskiej

Data rozpoczęcia:

12 września 2016

poniedziałek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

12 września zapraszamy do Piekar Śląskich!

– godz. 10.30 – Msz św. z udziałem abpa Wiktora Skworca

– godz. 13.45 – Obchody Kalwaryjskie z Obrazem Matki Boskiej Piekarskiej na Kalwarii

– godz.16.00 – Odpust Matki Boskiej Piekarskiej – uroczyste obchody kalwaryjskie w Odpust MB Piekarskiej

– godz.17.00 – koncert finałowy Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Regina Silesia Gloria” – wystąpi Douglas Bruce.

Sanktuarium Marki Boskiej Piekarskiej w Piekarach Śląskich. Historia Sanktuarium Piekarskiego jest niezwykle barwna i znacząca. Przeplatają w niej ściśle wątki historii zarówno Śląska jak i Polski. W XVII w. mieszańcy tłumnie przybywali już do Piekar by modlić się o cuda i uzdrowienia. Mieszkańcy Tarnowskich Gór w 1676 r. dziękowali za ustąpienie zarazy. O peregrynację obrazu poprosił cesarz Leopold I, kiedy Austrię i Czechy opanowało „morowe powietrze”. Król Jan III Sobieski w drodze pod Wiedeń modlił się w Piekarach o zwycięstwo, a Fryderyk August II złożył wyznanie wiary i podpisał pacta conventa. W XIX w. ks. proboszcz Alojzy Fietzek podjął decyzję o budowie nowej świątyni, która miała zastąpić nie mieszczący rosnącej liczby pielgrzymów stary drewniany kościół. Budowę sfinansowali w całości prości ludzie pielgrzymujący do Piekar. To także czas, kiedy w Piekarach powstaje z inicjatywy Teodora Heneczka pierwsza drukarnia na Śląsku wydająca pozycje w języku polskim – modlitewniki, gazety i książki.

Po włączeniu Piekar do terytorium II Rzeczpospolitej Sanktuarium staje się głównym ośrodkiem religijnym na Górnym Śląsku. W 1925 r. Kard. August Hlond dokonał pierwszej koronacji obrazu Matki Boskiej Piekarskiej. Bazylika w Piekarach położona jest centrum naszego miasta i sąsiaduje ze wzgórzem kalwaryjskim, na którego szczycie znajduje się Kościół Kalwaryjski Zmartwychwstania Pańskiego otoczony na przestrzeni blisko 10 ha 14 kaplicami Drogi Krzyżowej, 15 kaplicami różańcowymi, oraz 11 innymi związanymi z życiem Chrystusa i Jego Matki. Przy budowie Kalwarii w całości sfinansowanej wraz z wyposażeniem i wystrojem kaplic z ofiar mieszańców Śląska, rozpoczętej w 1869 r. pracowali bezinteresownie wraz ze swoimi rodzinami górnicy i hutnicy. Po II wojnie światowej dzięki zaangażowaniu katowickich biskupów, szczególnie bp. Herberta Bednorza Piekary stają centrum katolicyzmu społecznego. Piekarskie pielgrzymki stanowe: męska odbywająca się w ostatnią niedzielę maja i kobieca w pierwszą niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej (15 sierpnia) gromadzą nieprzerwanie dziesiątki tysięcy pielgrzymów. Uczestniczył w nich także ks. Karol Wojtyła, który jako biskup krakowski rokrocznie przez kilkanaście lat, aż do wyboru na Stolicę Piotrową głosił w ich trakcie nauki zawierające tzw. „ewangelię pracy”, a w trakcie pielgrzymki do Polski w 1983 r. nadał Matce Boskiej Piekarskiej tytuł Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

Centrum Pielgrzymkowe Bazyliki Piekarskiej oferuje możliwość zwiedzenia z przewodnikiem Sanktuarium, Kalwarii oraz Muzeum, a także projekcję filmu „Jedyne Takie Piekary”.

Szczegółowe informacje na www.bazylikapiekary.pl

 

Organizator:

Sanktuarium Matki Sprawiedliwości Miłości Społecznej

Parafia pw. Imienia NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich

41-940 Piekary Śląskie, ul. Ks. Ficka 7, tel. 32 2872270 fax 32 7680037

e-mail: kontakt@bazylikapiekary.plwww.bazylikapiekary.pl

Data rozpoczęcia:

12 września 2016

poniedziałek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Sanktuarium Matki Sprawiedliwości Miłości Społecznej

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Sanktuarium Matki Sprawiedliwości Miłości Społecznej, Parafia pw. Imienia NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.